Jubilejný 15. ročník! “Čítajme si…” 2024

Ďakujeme 💙 VŠETKÝM, ktorí sa zúčastnili 15. ročníka celoslovenského detského čitateľského maratónu “Čítajme si…2024”. Spolu nás čítalo tento rok VIAC AKO 93 000 a čítalo sa na viac ako v 600 školách, knižniciach a kluboch po celom Slovensku!!! 💙 👏 Čítalo sa v 19 JAZYKOCH. Super!
Vyžreboli sme 15 výherných škôl / knižníc, ktoré dostanú poštou balíčky s knihami 📚 od Slovart – vydavateľstvo najlepších kníh. GRATULUJEME! Výhercov nájdete v zozname nižššie. Už teraz sa tešíme sa na spoločné “Čítajme si…” opäť v roku 2025.

Zoznam vyžrebovaných škôl/knižníc v rámci “Čítajme si…2024”:
1.) Základná škola Námestovo, Komenského ulica 495/33, Námestovo
2.) Základná škola Beluša, Slatinská 3, Beluša
3.) Základná škola, Komenského 2666/16, Snina
4.) Základná škola Hubošovce, Hubošovce 56, Hubošovce
5.) Školská knižnica, Základná škola s materskou školou Lomná 36, Lomná
6.) Školská knižnica, Spojená škola, Mudroňova 1, Nitra
7.) Základná škola, Stránske 80, Rajecké Teplice
8.) Školská knižnica, ZŠ Obrancov mieru 884, Detva
9.) Základná škola, J. A. Komenského 161/6, Zemianske Kostoľany 10.) Špeciálna základná škola, Hlavná 236/67, Čierny Balog
11.) Základná škola Štúrovo, Adyho 6, Štúrovo
12.) Základná škola Dubová, Hlavná 24, Dubová pri Modre
13.) Základná škola, Chrasť nad Hornádom č. 44, Chrasť nad Hornádom
14.) Základná škola Tbiliská Školský klub detí, Tbiliská 4, Bratislava
15.) Školská knižnica pri ZŠ Sačurov, Školská 389, Sačurov

Ďakujeme, že ste spolu s nami čítali.

Celoslovenský detský čitateľský maratón “Čítajme si…” 2024 sa koná v termíne od 18. do 22. marca 2024 teda od pondelka do piatka (vrátane). Čítať sa bude opäť po celom Slovensku na školách a v knižniciach, v školských kluboch a v centrách voľného času, v škôlkach atď. Prekonáme spolu minuloročný rekord 100591 čitateľov? Tešíme sa na všetkých DOČÍTANIA! Vaša Linka detskej istoty (LDI)

Linka detskej istoty organizuje už 15. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu, ktorý je tento rok realizovaný s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

POZVÁNKA: Čítajme si…2024 (Na stiahnutie tu: formát A4)

TERMÍN PRIHLÁSENIA: Tým, ktorí sa prihlásia do 14. marca 2024 – LDI pošle poštou všetky potrebné materiály (pozvánky A4/podpisové plagáty A2), brožúrky a letáky o bezplatných a ľahko dostupných službách Linky detskej istoty pre deti a mládež z celého Slovenska. KAŽDÝ PRIHLÁSENÝ ŽIAK od nás DOSTALE: KNIŽNÚ ZÁLOŽKU a tiež NÁLEPKU LDI. / Prihlasovať sa môžete aj po danom termíne, avšak materiály vám už nestihneme poslať do začatia podujatia 19. 3. 2024 resp. sa môže stať, že si ich budete môcť už len stiahnuť vo formáte PDF na tejto webovej stránke. Kontaktuje nás: na tel. čísle: 0947 954 976

MANUÁL: Základné informácie o podujatí „ČITAJME SI…2024″

1. Cieľom podujatia „ČÍTAJME SI…“ je podporiť a zvýšiť záujem detí o čítanie kníh a zapojiť do celoslovenského detského čitateľského maratónu čo najväčší počet detí (žiakov a študentov), ktorí budú čítať v rôznych jazykoch súčasne v danom termíne vo viacerých mestách či obciach a na viacerých miestach po celom Slovensku.

2. Podujatie sa koná v spolupráci s miestnymi knižnicami, so školskými knižnicami, centrami voľného času, klubmi, radnicami, kníhkupectvami, centrami pre deti a rodiny atď. Podujatie „ČÍTAJME SI…2024“ sa môže v jednom meste či obci konať aj na viacerých miestach.

3. Prihlasovanie účastníkov sa realizuje prostredníctvom elektronickej PRIHLÁŠKY tu: PRIHLÁŠKA “Čítajme si” 2024

Svoju registráciu si môžete overiť tu v ZOZNAME PRIHLÁŠOK. Vaše registrácie sa môžu v tabuľke zobraziť až na druhý deň. Pozor na duplicitné prihlasovanie! Informácie o počte miest, na ktorých sa bude čítať ako i o počte detí, ktoré budú čítať, potrebuje Linka detskej istoty z dôvodu ROZPOSLANIA Podpisových plagátov (formát A2) a Záložiek do kníh pre žiakov, ako i brožúr a ďalších materiálov pre deti, ktoré sa celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI…2024“ zúčastnia.

4. Termín konania tohtoročného „ČÍTAJME SI…2024“ môže byť v ktorýkoľvek deň a v akomkoľvek čase od pondelka 18. marca 2024 do piatka 22. marca 2024 do 18:00 hod.

5. Účastníci musia prečítať nahlas úryvok z knihy a zapíšu sa do PREZENČNEJ LISTINY (Na stiahnutie tu: formát A4). POČET čítajúcich detí z prezenčnej listiny je potrebné hneď po podujatí (najneskôr však v pondelok 25. 3. 2024) nahlásiť na Linku detskej istoty. POZOR! Samotná prezenčná listina sa na Linku detskej istoty NEPOSIELA.

6. Výber kníh na čítanie je plne vo Vašej kompetencii. Deti môžu čítať knihu v akomkoľvek jazyku.

PRIEBEH PODUJATIA

1. V úvode podujatia Vás prosíme, aby ste v krátkosti informovali deti a mládež o tom, že sa kedykoľvek – keď to budú potrebovať, môžu obrátiť na Linku detskej istoty a informovali ich o službách, ktoré poskytujeme a o tom kedy a ako nás môžu kontaktovať. Tel. číslo 116 111 je Linka pomoci pre deti a mladých ľudí / tel. číslo 116 000 je Krízová linka pre nezvestné deti / On-line poradenstvo: čet a e-mail fungujú cez www.ldi.sk. Služby poskytujeme: NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE pre deti a mládež z celého Slovenska.

2. Po otvorení Vášho podujatia začne čítať prvé dieťa, začína čítať buď stranu, či iba niekoľko odsekov z vybranej knihy. Keď dočíta, pokračuje ďalší čitateľ / čitateľka… atď.

3. Môžete využiť veľký PODPISOVÝ PLAGÁT Čítajme si…2024 (Na stiahnutie tu: formát A2), kde sa budú podpisovať čítajúce deti. Podpisový plagát aj prezenčné listiny zostávajú u Vás na mieste čítania, nie je potrebné ich posielať na Linku detskej istoty.

3. Po skončení podujatia nahláste počet detí, ktoré čítali – a to v tvare: MESTO/OBEC / PRESNÝ NÁZOV MIESTA – POBOČKY / POČET DETÍ, pracovníkom Linky detskej istoty prostredníctvom elektronickej VÝSLEDKOVEJ LISTINY: VÝSLEDKOVÁ LISTINA “Čítajme si” 2024 (alebo na email citajmesi@ldi.sk v tvare: MESTO/OBEC / PRESNÝ NÁZOV MIESTA – POBOČKY / POČET DETÍ.

Nahláste najneskôr do pondelka 25. 3. 2024 do 18.00 hod., aby ste boli zaradení do zlosovania. Výsledný počet čítajúcich detí bude zverejnený na webovej stránke www.ldi.sk a na LDI FB a LDI IG.

ČO JE POTREBNÉ ZABEZPEČIŤ PRE DETI NA PODUJATIE:

1) Knihu / knihy na čítanie (v akomkoľvek jazyku).

2) PREZENČNÚ LISTINU, na ktorú sa podpíše každé dieťa, ktoré čítalo. / A prípadne tiež PODPISOVÝ PLAGÁT.

3) Nahlásiť počet čítajúcich detí po ukončení čítania – najneskôr do pondelka 25. 4. 2024 do 18.00 hod. cez: elektronickú VÝSLEDKOVÚ LISTINU alebo emailom citajmesi@ldi.sk v tvare: MESTO/OBEC / PRESNÝ NÁZOV MIESTA- POBOČKY / POČET DETÍ.

PROPAGÁCIA A ZDIEĽANIE REALIZÁCIE VÁŠHO PODUJATIA:

Pokiaľ bude vo Vašich regionálnych médiách uverejnená akákoľvek informácia o Vašom podujatí, prosím, pošlite nám o tom informáciu emailom na citajmesi@ldi.sk. Týka sa to aj fotografií, obrázkov alebo zaujímavých situácií, ktoré sa Vám pri tomto podujatí vyskytli a s ktorých uverejnením na sociálnych sieťach Linky detskej istoty súhlasíte. Kreativita a operatívnosť miestnych partnerov je vítaná.

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte cez e-mail: citajmesi@ldi.sk, alebo na tel. čísle: 0947 954 976

Ďakujeme aj všetkým partnerom podujatia: miestnym organizátorom podujatí „ČÍTAJME SI…“ v knižniciach, na školách či v kluboch. Ako i všetkým partnerom, ktorí nám každoročne bezplatne pomáhajú tento celoslovenský detský čitateľský maratón zrealizovať: Vydavateľstvu SLOVARTKníhkupectvu Panta Rhei, Slovenskej asociácii knižníc, Spolku slovenských knihovníkov a knižníc a ďalším.

Promo post formát na FB na stiahnutie tu:

Promo post formát na IG na stiahnutie tu:

Losovanie o knižné publikácie bude 26. 3. 2024 na Linke detskej istoty.

Scroll to Top