Deti cítia stres rodičov aj naše porovnávanie sa. Napriek radosti sa vo vianočné dni môžu cítiť smutne a osamelo: Tu je 9 dôležitých rád pre rodičov…

Tínedžeri, mladiství, deti – nie vždy ich vnútornému svetu rozumieme do detailov.

Hoci deti trávia Vianoce s blízkymi, môžu sa cítiť osamelo: Ako zvládnuť toto obdobie čo najlepšie, radia odborníčky

Áno, Vianoce sú označované ako sviatky pokoja či obdobie hojnosti, no v skutočnosti také nutne nemusia byť. Možno práve tieto Vianoce budú pre niektoré rodiny o čosi náročnejšie, než boli po minulé roky. Zobrazovanie usmiatych rodín nad prehýbajúcim sa štedrovečerným stolom nemusí reflektovať realitu v každej rodine.

Práve naopak, môže vytvárať napätie a nerealistické očakávania. Odborníci a odborníčky – psychologičky a psychológovia z Linky detskej istoty (ďalej LDI) sa vám pokúsia ponúknuť návrhy, ako zvládnuť toto obdobie čo najlepšie.

Viac rodiny, viac názorov, viac konfliktov, viac nedorozumení

Kvôli čomu je dôležité hľadieť na sviatočné obdobie z rôznych perspektív? Čím to je, že práve obdobie, ktoré je pomenúvané ako „čas pokoja“ a zobrazované idylicky, môže byť niektorými ľuďmi vnímané ako náročné či zaťažujúce?

„V rodinách sa môže vyskytnúť akýkoľvek dôvod na to, aby sa z vianočných sviatkov stalo náročnejšie obdobie než obvykle. Stretávajú sa viacerí členovia rodiny, zväčša aj širšej rodiny, trávia spoločne viac času, čo môže viesť k stretu názorov či ku vzniku konfliktov. Aj preto je dôležité hovoriť o svojich potrebách a očakávaniach s blízkymi,“ upozornila hneď na úvod psychologička z LDI Katarína Kožová.

„Otvorená komunikácia s blízkymi ohľadom vzájomných očakávaní, predstáv a potrieb umožňuje predísť vzniku nedorozumení či konfliktov. Kľúčovým je nielen byť vnímavým voči svojim blízkym, ale i voči sebe samému.“ dodáva.

Vianočné sviatky môžu byť intenzívnejšou záťažou pre ľudí, ktorí si viac uvedomujú svoju osamelosť. Navyše niekedy s nami pri štedrovečernom stole nemôžu sedieť tí, ktorých by sme tam radi mali (nech už je dôvod akýkoľvek). Psychologička Lucia Chamutyová potvrdila, že pocit osamelosti sa dotýka i detí a mladých ľudí.

Obdobie vianočných sviatkov nemusíme prežiť nevyhnutne podľa zaužívaných zvykov, ale môžeme ich prispôsobiť jedinečným potrebám vlastnej rodiny.

Ako sa postaviť “vianočným” výzvam

Linka detskej istoty prináša niekoľko tipov od odborníkov, ako odpovedať na spomínané výzvy:

  • ak potrebujete prestávku či oddych, bez výčitiek si ich doprajte – či už v pohodlí svojej postele s obľúbenou knihou v ruke, alebo na prechádzke na čerstvom vzduchu
  • je v poriadku, ak nenapečiete pre celú bytovku – namiesto toho môžete pozvať susedu na čaj
  • k pocitu naplnenia či spokojnosti môže viesť aj angažovanie sa v dobrovoľníckej práci (či už v rámci nejakej organizácie, prostredníctvom rôznych zbierok, či len tak pomôcť susedovi pri bežnej činnosti)
  • doprajte si rozptýlenie od Vianoc – napríklad si môžete pozrieť film, ktorého dej sa odohráva v lete
  • aj venovanie sa tvorivej činnosti môže priniesť želané rozptýlenie (nech už ide o čokoľvek)
  • naplánujte si nejakú príjemnú činnosť na obdobie po Vianociach, na ktorú sa budete tešiť
  • osožný môže byť tiež „digitálny detox“, teda vzdialenie sa zo sveta obrazoviek a sociálnych sietí, kde druhí prezentujú naaranžované fotky, čo nám môže pomôcť vyhnúť sa porovnávaniu
  • zameranie sa na vďačnosť znižuje mieru prežívaného stresu, zlepšuje náladu a podporuje pozitívne vzťahy
  • povedzte svojim blízkym, čo môžu začať alebo naopak prestať robiť, aby ste sa cítil lepšie. Je v poriadku ukončiť rozhovor, v ktorom sa necítite príjemne. Môžete si to dopredu nacvičiť, prípadne môžete navrhnúť nejakú spoločnú aktivitu v záujme ukončiť nepríjemný rozhovor. Ak je pre vás náročné komunikovať s druhými o tom, ako sa cítite, môžete im o tom napísať list.

NAJMAMA.SK

Celý článok tu: Aj deti a mladiství, ktorí vianočné sviatky trávia s rodinou, sa môžu cítiť osamelo. 

Scroll to Top