Medializácia

10. 10. Svetový deň duševného zdravia

Dnes si Linka detskej istoty spolu s celým svetom pripomína Deň duševného zdravia. A práve dnes spúšťa Nadácia Markíza v spolupráci so svojimi partnermi (medzi ktorých patrí i Linka detskej istoty) novú kampaň k projektu Odpíšeme Ti. Ten zároveň z pôvodnej témy šikanovania rozširuje svoju pôsobnosť celkovo na oblasť duševného zdravia detí a prichádza s viacerými novinkami.

Linka detskej istoty ako najstaršia linka špecializovaná na poradenstvo pre deti a mládež na Slovensku, zachytáva a rieši široké spektrum problémov a tematických okruhov, ktoré sú súčasťou sveta detí a mládeže. Poskytovaná pomoc a riešenia významne participujú na zlepšovaní kvality života detí a ich duševného zdravia. Taktiež počas 4-ročného trvania projektu Odpíšeme Ti naši psychológovia poskytli k téme šikanovania desaťtisíce odborných intervencií s ťažiskom na psychosociálne poradenstvo a pomoc v krízovej situácii. Riešenia si často vyžadovali aj pokračujúcu intervenciu, preto s potešením vítame rozšírenie projektu o spoluprácu s Ligou za duševné zdravie a ich ponuku poskytovania terapeutickej starostlivosti pre deti tvárou v tvár,“ uviedla riaditeľka Linky detskej istoty Mgr. Táňa Ivanič Rybanská.

Celú TLAČOVÚ SPRÁVU Nadácie Markíza nájdete TU

„Každé dieťa si zaslúži cítiť sa bezpečne, či je to doma, v škole alebo v akomkoľvek prostredí. Všímajme si, keď niekto potrebuje pomoc, keď sa niekto cíti zle, keď sa niekomu ubližuje alebo sa deje niečo, čo nie je v poriadku. Rozprávajme sa s deťmi, buďme tu pre ne a podajme im pomocnú ruku. Nech vedia, že všetko, čo cítia, je v poriadku. Nie je to ich vina a ani hanba. Čokoľvek zlé sa im deje, je tu niekto, kto ich vypočuje a pomôže. Práve projekt ODPÍŠEME TI pomáha v oblastiach detského duševného zdravia a verím, že aj vďaka nemu sa o tejto téme dozvie čo najviac detí, rodičov a učiteľov a spolu pomôžeme tým, ktorí to najviac potrebujú.” Odborná garantka projektu, stojí pri jeho vzniku od začiatku: PaedDr. Petra Arslan Šinková

Ambasádorom projektu Odpíšeme Ti je talentovaný herec Jakub Jablonský.

Viac …

Na deň 25. mája netreba zabúdať – patrí všetkým nezvestným deťom po celom svete: Tu je 11 tipov, ako deti chrániť

NAJMAMA.SK

Medzinárodný deň nezvestných detí si každoročne pripomíname 25. mája na celom svete, aby sme medzi sebou zvyšovali informovanosť o probléme nezvestných detí a podelili sa o posolstvo nádeje s ich rodinami – hovorí Mgr. Táňa Ivanič Rybanská, programová riaditeľka Linky detskej istoty.

25. máj je zároveň dňom, kedy si pripomína výročie svojho vzniku aj Európska federácia pre nezvestné a sexuálne vykorisťované deti – ‘Missing Children Europe’ (MCE). Spája organizácie v 32 krajinách v Európe s cieľom zabraňovať strateniu detí a chrániť deti pred akýmkoľvek násilím, zneužívaním alebo vykorisťovaním, ktoré vedie alebo vyplýva z ich nezvestnosti. Linka detskej istoty je jej členom už od roku 2007.

Linky pre deti aj rodičov, poradne vrátane inklúzie

LINKA DETSKEJ ISTOTY je najdlhšie fungujúcou linkou pre deti a mládež na Slovensku. Prevádzkuje krízové linky na číslach 116000 a 116111, a to nonstop, bezplatne a anonymne. 

Tím odborných poradcov a poradkýň, psychológov a psychologičiek, sociálnych pracovníkov a pracovníčok, špeciálnych, liečebných, či sociálnych pedagógov a pedagogičiek poskytuje psychologické a sociálno-právne poradenstvo, emocionálnu podporu, informácie, prevenciu a krízovú intervenciu deťom a mládeži nepretržite už 28 rokov. A to prostredníctvom Linky pre deti a mládež – 116111, na ktorej zároveň prevádzkuje pravidelne aj Rodičovskú psychologickú linku, Sociálno-právnu poradňu a Poradňu inklúzie pre pedagógov a ďalších pracovníkov s deťmi a mládežou.

Zároveň ako jeden z členov Európskej federácie ‘Missing Children Europe’, od roku 2009 prevádzkuje pre celé Slovensko aj Krízovú linku pre nezvestné deti, fungujúcu na medzinárodne zjednotenom tel. čísle 116000, ktoré je vyhradené EK pre nezvestné a sexuálne vykorisťované deti.

Ak sa potrebujete porozprávať, alebo máte informácie o nezvestnom…

Krízová linka pre nezvestné deti na tel. č. 116000 (bez predvoľby) je dostupná NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celú SR a je určená:

  • rodičom, príbuzným a všetkým tým, ktorí potrebujú informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa
  • deťom a mladým ľuďom, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu ocitli mimo domova, pomáha hľadať riešenia, ktoré by im umožnili návrat domov, alebo dostať sa čo najskôr do bezpečia alebo poslať blízkym správu
  • každému, kto vie poskytnúť akékoľvek informácie o hľadanom / nezvestnom dieťati, môže tak urobiť anonymne aj bez uvedenia svojich osobných údajov

Prostredníctvom tohto bezplatného tel. čísla majú deti alebo rodičia nezvestného dieťaťa prístup k emočnej a psychosociálnej podpore. Služby v rámci krízovej linky 116000 sú poskytované v piatich kategóriách nezvestnosti:

  • deti na úteku
  • kriminálne únosy
  • rodičovské únosy
  • maloletí bez sprievodu
  • náhodne stratené deti

Nezvestnosť oznamujte ihneď

Prvé hodiny po stratení dieťaťa bývajú väčšinou rozhodujúce, preto chceme pri tejto príležitosti všetkým pripomenúť podstatnú skutočnosť, že na Slovensku neexistuje 24-hodinová lehota hlásenia nezvestnosti od doby zmiznutia dieťaťa.

Je dôležité, možné a potrebné hneď po zistení základných informácií ohľadom strateného dieťaťa nezvestnosť hneď oznámiť na tel. čísle 158 a následne i na útvare Policajného zboru, ktorý je povinný po dieťati začať pátrať ihneď. Ďalšie informácie o postupovaní pri stratení dieťaťa, ale aj o službách Krízovej Linky 116000 si môžete prečítať na: https://ldi.sk/116-000/. Krízová linka 116000 je preto mimoriadne dôležitá služba, ktorej číslo sa oplatí si zapamätať.

Aj vy sa môžete zapojiť do pomoci hľadania dieťaťa

V roku 2014 začala LINKA DETSKEJ ISTOTY z poverenia Ministerstva vnútra SR realizovať v spolupráci s Prezídiom PZ SR projekt‚ AMBER Alert Slovensko – Dieťa v ohrození života‘. Jeho výsledkom bolo spustenie pohotovostného systému na záchranu detí v bezprostrednom ohrození života a zdravia – ako ďalšieho nástroja pátrania po nezvestných deťoch, ktorý má v prípade potreby k dispozícii PZ SR. Používa sa v prípadoch, kedy má polícia informácie o únose dieťaťa alebo ak sa dieťa stalo obeťou trestného činu, pričom je bezprostredne ohrozené na živote alebo zdraví.

V prípade vyhlásenia AMBER Alertu sa do pomoci pri hľadaní dieťaťa môže zapojiť každý! AKO? Zaregistrovaním svojej emailovej adresy na stránke www.amberalert.sk. Ak PZ SR vyhlási pátranie po dieťati s použitím pohotovostného systému AMBER Alert obdržíte o tom správu.

Každoročne je v Európe nahlásených 250 000 nezvestných detí. V roku 2023 prijali európske linky 116 000 spolu 67 345 hovorov týkajúcich sa 7 274 prípadov nezvestných detí. Z tohto množstva až 66% predstavovali deti, ktoré buď utiekli, alebo boli vyhodené zo svojich domovov (zo správy Missing Children Europe).

11 tipov, ako chrániť svoje dieťa

LDI pridáva na záver tipy, ako chrániť svoje dieťa:

  • uistite sa, že vaše dieťa pozná svoje meno, adresu bydliska a telefónne číslo
  • dajte dieťaťu do školskej tašky lístoček s dôležitými kontaktnými informáciami – na rodičov, tiesňové linky 112, 158, prípadne i na bezplatné tel. čísla 116111 a 116000 LINKY DETSKEJ ISTOTY
  • majte aktuálnu a kvalitnú fotografiu svojho dieťaťa
  • fotografie svojho dieťaťa/detí zdieľajte len so svojimi najbližšími, ktorým dôverujete
  • na verejných miestach si s dieťaťom vopred dohodnite ľahko dohľadateľné miesto stretnutia v prípade zatúlania dieťaťa
  • pri hromadných spoločenských udalostiach môžete napr. dieťa obliecť do výrazných farieb, ľahšie ho tak rozpoznáte v dave
  • vysvetlite dieťaťu, že je v poriadku odmietnuť rozhovor s neznámym človekom a nikdy nie je v poriadku odísť s ním, či nastúpiť s ním do auta, ale naopak porozprávajte sa s ním – kto by mohol byť bezpečnou osobou, na ktorú sa môže dieťa v prípade potreby obrátiť
  • rozprávajte sa s dieťaťom o nástrahách internetu, najmä sociálnych sietí a princípoch ich bezpečného používania – napr. nezdieľať svoju aktuálnu polohu, pridávať si do priateľov len blízkych ľudí, neuvádzať osobné údaje, fotografie pridávať na sociálne siete s rozvahou atď.
  • dohodnite sa s dieťaťom napr. na špeciálnom hesle, v prípade, že by dieťa mal zo školy či krúžku vyzdvihnúť niekto iný – toto heslo je dôkazom, že dieťa môže danej osobe veriť
  • zisťujte využitie fotografií školou či akoukoľvek organizáciou, ktorá chce fotiť vaše dieťa
  • uisťujte dieťa, že sa vám môže zdôveriť s čímkoľvek.

CELÝ ČLÁNOK nájdete tu: NAJMAMA.AKTUALITY.SK

Viac …

Medzinárodný deň nezvestných detí 25. máj

Linka detskej istoty, ktorá prevádzkuje krízové linky na číslach 116000 a 116111 nonstop, bezplatne a anonymne, si aj tento rok pripomína Medzinárodný deň nezvestných detí.

Medzinárodný deň nezvestných detí si každoročne pripomíname 25. mája na celom svete, s cieľom zvýšiť informovanosť o probléme nezvestných detí a podeliť sa o posolstvo nádeje s ich rodinami. 

25. máj je zároveň dňom, kedy si pripomína výročie svojho vzniku aj Európska federácia pre nezvestné a sexuálne vykorisťované deti – ‘Missing Children Europe’ (MCE), ktorá spája organizácie v 32 krajinách v Európe s cieľom zabraňovať strateniu detí a chrániť deti pred akýmkoľvek násilím, zneužívaním alebo vykorisťovaním, ktoré vedie alebo vyplýva z ich nezvestnosti. Linka detskej istoty je jej členom už od roku 2007.

https://www.youtube.com/watch?v=jwSYIy3KTQE

LINKA DETSKEJ ISTOTY je najdlhšie fungujúcou linkou pre deti a mládež na Slovensku. Jej tím odborných poradcov psychológov, sociálnych pracovníkov, špeciálnych, liečebných, či sociálnych pedagógov poskytuje psychologické a sociálno-právne poradenstvo, emocionálnu podporu, informácie, prevenciu a krízovú intervenciu deťom a mládeži nepretržite už 28 rokov, a to prostredníctvom Linky pre deti a mládež – 116111, na ktorej zároveň prevádzkuje pravidelne aj Rodičovskú psychologickú linku, Sociálno-právnu poradňu a Poradňu inklúzie pre pedagógov a ďalších pracovníkov s deťmi a mládežou.

LINKA DETSKEJ ISTOTY – ako jeden z členov Európskej federácie ‘Missing Children Europe’, od roku 2009 prevádzkuje pre celé Slovensko aj Krízovú linku pre nezvestné deti, ktorá funguje na medzinárodne zjednotenom tel. čísle 116000, ktoré je vyhradené EK pre nezvestné a sexuálne vykorisťované deti. 

Krízová linka pre nezvestné deti na tel. č. 116000 (bez predvoľby) je dostupná NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celú SR a je určená:

* rodičom, príbuzným a všetkým tým, ktorí potrebujú informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa;

* deťom a mladým ľuďom, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu ocitli mimo domova, pomáha hľadať riešenia, ktoré by im umožnili návrat domov, alebo dostať sa čo najskôr do bezpečia alebo poslať blízkym správu;

* každému, kto vie poskytnúť akékoľvek informácie o hľadanom / nezvestnom dieťati, môže tak urobiť anonymne aj bez uvedenia svojich osobných údajov.

Prostredníctvom tohto bezplatného tel. čísla majú deti alebo rodičia nezvestného dieťaťa prístup k emočnej a psychosociálnej podpore. Služby v rámci krízovej linky 116000 sú poskytované v piatich kategóriách nezvestnosti: 

  • deti na úteku,
  • kriminálne únosy,
  • rodičovské únosy,
  • maloletí bez sprievodu,
  • náhodne stratené deti. 

Prvé hodiny po stratení dieťaťa bývajú väčšinou rozhodujúce, preto chceme pri tejto príležitosti všetkým pripomenúť podstatnú skutočnosť, že na Slovensku neexistuje 24-hodinová lehota hlásenia nezvestnosti od doby zmiznutia dieťaťa. Je dôležité, možné a potrebné hneď po zistení základných informácií ohľadom strateného dieťaťa nezvestnosť hneď oznámiť na tel. čísle 158 a následne i na útvare Policajného zboru, ktorý je povinný po dieťati začať pátrať ihneď. Ďalšie informácie o postupovaní pri stratení dieťaťa, ale aj o službách Krízovej Linky 116000 si môžete prečítať na: https://ldi.sk/116-000/

Krízová linka 116000 je preto mimoriadne dôležitá služba, ktorej číslo sa oplatí si zapamätať.

V roku 2014 začala LINKA DETSKEJ ISTOTY z  poverenia Ministerstva vnútra SR realizovať v spolupráci s Prezídiom PZ SR projekt ‚AMBER Alert Slovensko – Dieťa v ohrození života‘. Jeho výsledkom bolo spustenie pohotovostného systému na záchranu detí v bezprostrednom ohrození života a zdravia – ako ďalšieho nástroja pátrania po nezvestných deťoch, ktorý má v prípade potreby k dispozícii PZ SR.  Používa sa v prípadoch, kedy má polícia informácie o únose dieťaťa alebo ak sa dieťa stalo obeťou trestného činu, pričom je bezprostredne ohrozené na živote alebo zdraví.

V prípade vyhlásenia AMBER Alertu sa do pomoci pri hľadaní dieťaťa môže zapojiť každý! A to zaregistrovaním svojej emailovej adresy na stránke www.amberalert.sk. Ak PZ SR vyhlási pátranie po dieťati s použitím pohotovostného systému AMBER Alert obdržíte o tom správu.

Každoročne je v Európe nahlásených 250 000 nezvestných detí. V roku 2023 prijali európske linky 116 000 spolu 67 345 hovorov týkajúcich sa 7 274 prípadov nezvestných detí. Z tohto množstva až 66% predstavovali deti, ktoré buď utiekli, alebo boli vyhodené zo svojich domovov. (Zo správy Missing Children Europe) 

Pár tipov, ako chrániť svoje dieťa: 

  • uistite sa, že Vaše dieťa pozná svoje meno, adresu bydliska a telefónne číslo;
  • dajte dieťaťu do školskej tašky lístoček s dôležitými kontaktnými informáciami – na rodičov, tiesňové linky 112, 158, prípadne i na bezplatné tel. čísla 116111 a 116000 LINKY DETSKEJ ISTOTY 
  • majte aktuálnu a kvalitnú fotografiu svojho dieťaťa;
  • fotografie svojho dieťaťa/detí zdieľajte len so svojimi najbližšími, ktorým dôverujete;
  • na verejných miestach si s dieťaťom vopred dohodnite ľahko dohľadateľne miesto stretnutia v prípade zatúlania dieťaťa;
  • pri hromadných spoločenských udalostiach môžete napr. dieťa obliecť do výrazných farieb, ľahšie ho tak rozpoznáte v dave;
  • vysvetlite dieťaťu, že je v poriadku odmietnuť rozhovor s neznámym človekom a nikdy nie je v poriadku odísť s ním, či nastúpiť s ním do auta, ale naopak porozprávajte sa s ním – kto by mohol byť bezpečnou osobou, na ktorú sa môže dieťa v prípade potreby obrátiť (niekoľko typov nájdete aj na www.ldi.sk);
  • rozprávajte sa s dieťaťom o nástrahách internetu, najmä sociálnych sietí a princípoch ich bezpečného používania – napr. nezdieľať svoju aktuálnu polohu, pridávať si do priateľov len blízkych ľudí, neuvádzať osobné údaje, fotografie pridávať na sociálne siete s rozvahou atď.; 
  • dohodnite sa s dieťaťom napr. na špeciálnom hesle, v prípade, že by dieťa mal zo školy či krúžku vyzdvihnúť niekto iný – toto heslo je dôkazom, že dieťa môže danej osobe veriť;
  • zisťujte využitie fotografií školou či akoukoľvek organizáciou, ktorá chce fotiť Vaše dieťa;
  • uisťujte dieťa, že sa Vám môže zdôveriť s čímkoľvek. 

TLAČOVÁ SPRÁVA LDI uverejená tu: TASR

Viac …

Medzinárodný deň detských liniek pomoci – 17. máj

LINKA DETSKEJ ISTOTY – 17. mája oslavuje spolu so svetom Medzinárodný deň detských liniek! 

Dnes, 17. mája, oslavujeme Medzinárodný deň detských liniek, ktoré sú tu pre všetky deti a mladých ľudí, ktorí to potrebujú. Linka detskej istoty už 28 rokov poskytuje non-stop, anonymné a bezplatné dištančné poradenstvo pre celé Slovensko na medzinárodne zjednotenom tel. čísle 116111. 

Takáto forma kontaktu s deťmi je dostupná takmer v každom štáte sveta – v 133 krajinách a v Európe je podporovaná stratégiami na ochranu detí v EÚ. Pre Slovensko je to práve organizácia – Linka detskej istoty, ktoráuž roky zabezpečuje medzinárodne harmonizované tel. číslo 116 111 – Linka pomoci pre deti a mladých ľudí. Linka je k dispozícii deťom, mládeži i dospelým volajúcim v záujme detí 24/7 NON-STOP, BEZPLATNE, ANONYMNE a funguje pre celé Slovensko. 

Linka detskej istoty je aj členom Medzinárodnej organizácii detských liniek  Child Helpline International (CHI),ktorej členovia uplatňujú pri svojej činnosti princípy dôsledného dodržiavania medzinárodných štandardov kvality poskytovania služieb.  

“Desiatky četov, emailov a stovky telefonátov, ktoré na Linke detskej istoty každý deň riešime, hovoria o dôležitosti non-stop dostupnej pomoci a podpory pre všetky deti a mladých. Pretože veľakrát je práve Linka pomoci 116111 pre deti prvým kontaktom s odbornou pomocou. Pomoc, ktorú môžu využiť kedykoľvek, zadarmo a s možnosťou zostať v úplnej anonymite. V niektorých prípadoch to môže byť aj jediná pomoc, na ktorú sa v danej chvíli vedia obrátiť.” Mgr. Táňa Ivanič Rybanská – riaditeľka Linky detskej istoty 

“V súčasnosti je práve osamelosť jedným z hlavných dôvodov častých telefonátov a aj témou, s ktorou sa deti a mladí ľudia opakovane na psychológov Linky detskej istoty obracajú. Problém osamelosti dnešnej mladej generácie narastá už v období školského veku a k ďalšiemu nárastu prispievajú aj rôzne vonkajšie faktory. Mladí ľudia majú zdanlivo takmer neobmedzené možnosti socializácie a prístupu ku komunikácii so svojimi blízkymi a okolím, avšak tieto možnosti, sprostredkované predovšetkým technológiami, kvôli nahrádzaniu skutočného kontaktu paradoxne častokrát len prehlbujú pocity osamelosti. Následkom priveľkého tlaku zo strany spoločnosti či nedostatku otvorenej komunikácie, deti a mladí ľudia často zažívajú osamelosť aj doma. Členovia rodiny často nemajú kapacitu na kvalitne strávený spoločný čas a deti môžu nadobudnúť pocit, že na otvorenosť doma nie je priestor. Mladý človek tak môže byť obklopený množstvom ľudí, avšak naďalej bez pocitu, že sa niekomu môže skutočne zdôveriť.” Mgr. Lucia Chamutyová – psychologička Linky detskej istoty 

“Rovnako tak deti a mladí ľudia veľmi citlivo vnímajú všetko čo sa okolo nich deje. Mnohokrát ich rôzne udalosti veľmi zasiahnu, aj keď nie sú ich priamymi účastníkmi. Prirodzene, počet hovorov na Linku pomoci narastá vždy, keď sa udeje mimoriadna udalosť na Slovensku či vo svete. Deti cítia, že sú dospelí v ich okolí napätí a pochopiteľne, chcú o situácii vedieť viac. Nielen deti, ale aj mladí ľudia často cítia obavy, či sa niečo podobné nemôže stať aj im alebo ich blízkym, uvažujú nad tým, čo sa vlastne stalo, prečo sa to stalo a podobne. Rozhovor s niekým, kto ich vypočuje, nebude ich odsudzovať a odsúvať ich zvedavosť bokom, s niekým, kto im aj čiastočne poskytne odpovede na ich otázky, je pre deti i mladých v náročnom období veľmi podstatný. Takýto rozhovor môže mládeži ponúknuť výraznú pomoc pri znižovaní stresu a napätia.” Mgr. Katarína Kožová – psychologička Linky detskej istoty  

TLAČOVÁ SPRÁVA LDI uverejená tu: TASR

Viac …

RTVS Ranné správy – rozhovor s psychologičkou Linky detskej istoty Mgr. Luciou Chamutyovou k podujatiu Čítajme si…2024

Ako je to s čitateľskou gramotnosťou detí na Slovensku?

Pravidelne vykonávané prieskumy ukazujú, že slovenskí žiaci základných škôl sa neustále zhoršujú v čitateľskej gramotnosti, a to až na úroveň rozvojových krajín. Deti a mladí ľudia majú značné ťažkosti s porozumením textu, a tým aj s prácou s textom či reprodukciou hlavných myšlienok textu. Za podpriemernou čitateľskou gramotnosťou môžeme hľadať viacero dôvodov. Deti sa zvyčajne sústredia viac na bezchybné, dobre znejúce čítanie a na výkon, než na uchopenie myšlienky textu a schopnosti ho prerozprávať. Deťom robia ťažkosti aj texty písané “zastaraným spôsobom”, obsahujúce v súčasnosti málo používané slová, ktoré nezodpovedajú jazyku dnešných detí a mladých. Všeobecne sa tak vytráca zážitok z čítania, a tým aj motivácia k nemu, bez ktorej sa čitateľská gramotnosť efektívne rozvíjať nedá. Úlohu zohrávajú aj všadeprítomné komunikačné a informačné technológie ponúkajúce vizuálne zaujímavú, pasívne prijímanú zábavu. Deti dostávajú množstvo podnetov z okolia, z ktorých si len málokedy vyberú práve čítanie. Žiaľ, samozrejmosťou už nie je ani čítanie deťom rodičmi, čím sa u nich znižujú možnosti budovania vzťahu k čítaniu a literatúre ako takej.

Prečo je dobré čítanie?

Vďaka čítaniu si deti od útleho veku, rovnako ako adolescenti, rozširujú slovnú zásobu a nevedome osvojujú pravopis či zlepšujú gramatiku. Čítanie má tiež pozitívny vplyv na pamäť a koncentráciu, a podporuje schopnosti riešenia problémov. Nepriamym výsledkom pravidelného čítania tak môže byť optimalizácia školského výkonu a školských výsledkov. Deti a mladí ľudia si cez fiktívne príbehy taktiež rozvíjajú predstavivosť, je im umožnené prežívanie rôznych zážitkov prostredníctvom obľúbeného hrdinu. Mladý čitateľ má možnosť zdieľať emócie, formovať empatiu a poznávanie správania druhých. Vplyv literatúry a čítania tak má významný vplyv aj na rozvoj emocionálnej a sociálnej gramotnosti. V neposlednom rade je čítanie výborný spôsob relaxovania a jednoduchá metóda na efektívne znižovanie každodenného stresu ľudí všetkých vekových kategórií.

Mgr. Lucia Chamutyová, psychologička z Linky detskej istoty

Rozhovovr si môžete pozrieť na RTVS Ranné správy z 19. 3. 2023 / LDI Čítajme si… 2024 / konkrétne od 8:12:50 do 8:20:00

Viac …

ČÍTAJME SI…2024 je 15. jubilejný ročník populárneho Celoslovenského detského čitateľského maratónu! 

Takto budeme spolu čítať v roku 2024:

V týždni od 18. do 22. marca 2024 sa bude v rámci “ČÍTAJME SI…” 2024 čítať opäť po celom SLOVENSKU, v knižniciach, v školách, v kluboch, v materských školách, atď. K dnešnému dňu sa prihlásilo viac ako 90 000 čitateľov a stále ešte pribúdajú ďalší. V rámci celoslovenského detského čitateľského maratónu si deti na čítanie môžu vybrať akúkoľvek knihu, môžu sa zapojiť v ktorýkoľvek deň v týždni od 18. do 22. marca 2024 a spoločne si čítať môžu akokoľvek dlho a v akomkoľvek jazyku. Projektom chceme podporiť aj myšlienku inklúzie a integrácie. Doteraz prihlásené školy, nás informovali, že ich žiaci budú čítať v 19-tich rôznych jazykoch!Mgr. Táňa Ivanič Rybanská, riaditeľka Linky detskej istoty

Ako to celé vzniklo? 

„LINKA DETSKEJ ISTOTY prostredníctvom svojej non-stop, bezplatnej a anonymnej celoslovenskej telefonickej linky 116111 prijíma už 28 rokov denne stovky hovorov priamo od detí a mladých ľudí a získava tak aj informácie o ich prežívaní a problémoch – tak, ako to cítia ony samé. Nie všetky hovory však sú iba o krízach, ktoré ohrozujú život detí a mládeže, časť hovorov je napr. aj o nedostatku pozornosti zo strany dospelých, o osamelosti, či o trávení voľného času.“ 

PR podujatie – symbolické odštartovanie „ČÍTAJME SI…“ 2024

V utorok 19. marca 2024 o 10:30h v Kníhkupectve Panta Rhei v Auparku v Bratislave, organizuje LINKA DETSKEJ ISTOTY spolu s Vydavateľstvom SLOVART v rámci “ČÍTAJME SI…” aj PR podujatie, ktorým symbolicky odštartuje 15. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu. Zástupcovia médií sú srdečne vítaní. 

Na tomto podujatí sa stretnú žiaci zo špeciálnej ZŠ Karpatská z Bratislavy žiaci I. a II. stupňa zo ZŠ Na bielenisku z Pezinka, budú besedovať s Petrom Bartoněkom – autorom knihy “Obed v ohrození Fantastické príhody zo školy pod hradom”, na tému čítanie a dozvedia sa i o jeho novopripravovanej knihe pre deti.

Žiaci si budú spoločne aj čítať knihy v rôznych jazykoch – zaznejú ukážky v slovenskom, českom, anglickom, nemeckom, ukrajinskom, ruskom, srbskom jazyku i ďalších.

Prídu aj psychologičky z Linky detskej istotyzástupcovia z Vydavateľstva SlovartKníhkupectva Panta Rhei a ďalší. PR podujatie bude moderovať už tradične Katka Brychtová.

Celá TLAČOVÁ SPRÁVA LDI tu: ČÍTAJME SI…2024 LDI organizuje 15. jubilejný ročník populárneho Celoslovenského detského čitateľského maratónu! 

Viac …

Vysvedčenie nie je rozsudok. Psychológ radí, ako sa s deťmi rozprávať o známkach

NOVINY.SK / V stredu 31. januára 2024 sa v školách budú rozdávať polročné vysvedčenia. Pre mnohé deti aj pre rodičov je to stresová situácia. Podľa psychológov by mali rodičia pred trestami uprednostniť komunikáciu.

Podľa odborníkov sa dieťa so zlými známkami na vysvedčení často cíti ako v bezvýchodiskovej situácii. Jediným únikom býva napríklad útek z domu. Psychológovia radia, aby sa rodičia s deťmi rozprávali nielen o zlých známkach, ale aj o tých dobrých. Zároveň by mal mať žiak istotu, že ak aj príde domov so zlou známkou, nemusí sa báť. “Deti treba podporiť a brať to tak, že majú nedostatky, ktoré treba dohnať. Zákazy a príkazy sú najhoršie riešenie,” uviedla Lucia Chamutyová, psychologička Linky detskej istoty. 

Práve v období uzatvárania známok sa deti vo väčšej miere obracajú aj na krízové linky pomoci. Hovoria o tom, že cítia nátlak a boja sa, že pre zlé známky z nich, takpovediac, nič nebude. “Či už je to hnev alebo hanba, že aj napriek snahe nedosiahli lepšiu známku. Úlohu tu zohráva aj porovnávanie sa s rovesníkmi a pocit, že známky sú to, čo ich definuje,” priblížila Lucia Chamutyová.

V niektorých prípadoch deti vyhodnotia, že najlepším riešením je útek z domu. “Informácia, že polícia vyhlasuje pátranie až po 24 hodinách je mýtus. Ak sa dieťa neozýva a rodič má podozrenie, že dieťaťu hrozí nebezpečenstvo, je dôležité, aby kontaktovali ihneď políciu,” zdôraznila Zuzana Hrabovská, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR.

Podľa psychologičky, by mali rodičia dieťa ubezpečiť, že bude prijaté za akýchkoľvek okolností a pozrieť sa na možnosti, ako známky zlepšiť. “Ja by som odporučila, aby si deti so zlými známkami nemysleli, že v budúcnosti nič nedokážu. Aj keď dospelí na nich tlačia, ale nie je to pravda,” uviedla deviatačka Sophia.

Viac …

LINKA DETSKEJ ISTOTY – OSLAVUJE DNES 28 ROKOV!

V piatok 26. januára 1996 – prvýkrát zazvonil telefón na Linke pre deti a mládež, ktorú prevádzkuje organizácia Linka detskej istoty. Odvtedy nepretržite 28 rokov, non-stop 10 277 dní a nocí je naša Linkapomoci na tel. č. 116111 v spojení s deťmi a mladými ľuďmi z celého Slovenska.

Linka detskej istoty (LDI) je prvou telefonickou i online linkou špecializovanou na problematiku detí a mládeže na Slovensku. Četové a emailové poradenstvo poskytujeme už od roku 2000.Fungujeme NON-STOP 24/7, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celé územie Slovenskaa od nášho vzniku smeposkytli odborné dištančné poradenstvo už viac ako 3 miliónom deťom a mladým ľuďom a tiež dospelým kontaktujúcim naše Linky a špecializované odborné poradne v záujme detí.

Odborná garantka a jedna zo zakladateliek Linky detskej istoty PHDr. Katarína Trlicová:

„Sú to každoročne desaťtisíce detí a mládeže, ktorí na Linke detskej istoty našli istotu, že ich niekto vypočul, akceptoval a poradil im. Preto, keď sa obzriem na uplynulých 28 rokov existencie Linky detskej istoty som veľmi spokojná, že pre deti a mládež takéto odborné pracovisko existuje už viac ako štvrťstoročie. I keď začiatky neboli ľahké, teší ma, že som bola pri zrode tohto užitočného projektu, a že táto Linka bez prerušenia už 28 rokov plní svoje poslanie. Je to aj preto, že od začiatku až po súčasnosť na Linke detskej istoty pracujú úžasní ľudia, ktorí citlivo vnímajú svet detí a mládeže, ich problémy, ako i potreby. Poradcovia na Linke majú kvalitnú odbornú výbavu a sú obdarení empatiou, flexibilitou, racionalitou a pokorou. Dobrý priateľský a odborný tím pracovníkov dáva záruku pre kvalitnú komunikačno-poradenskú službu. Nesmieme zabúdať, že spoločenská klíma na celom svete poukazuje na to, že dištančné poradenstvo bude stále viac a viac dôležitou súčasťou poradenských služieb hlavne pre deti a mládež, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou v spoločnosti. Prajem deťom a mladým ľuďom, aby mali v živote čo najmenej ťažkých chvíľ – ale ak náhodou prídu, aby tu pre ne bola vždy Linka detskej istoty.“

Celá TLAČOVÁ SPRÁVA LDI tu: LINKA DETSKEJ ISTOTY – OSLAVUJE DNES 28 ROKOV!

Viac …

Deti cítia stres rodičov aj naše porovnávanie sa. Napriek radosti sa vo vianočné dni môžu cítiť smutne a osamelo: Tu je 9 dôležitých rád pre rodičov…

Tínedžeri, mladiství, deti – nie vždy ich vnútornému svetu rozumieme do detailov.

Hoci deti trávia Vianoce s blízkymi, môžu sa cítiť osamelo: Ako zvládnuť toto obdobie čo najlepšie, radia odborníčky

Áno, Vianoce sú označované ako sviatky pokoja či obdobie hojnosti, no v skutočnosti také nutne nemusia byť. Možno práve tieto Vianoce budú pre niektoré rodiny o čosi náročnejšie, než boli po minulé roky. Zobrazovanie usmiatych rodín nad prehýbajúcim sa štedrovečerným stolom nemusí reflektovať realitu v každej rodine.

Práve naopak, môže vytvárať napätie a nerealistické očakávania. Odborníci a odborníčky – psychologičky a psychológovia z Linky detskej istoty (ďalej LDI) sa vám pokúsia ponúknuť návrhy, ako zvládnuť toto obdobie čo najlepšie.

Viac rodiny, viac názorov, viac konfliktov, viac nedorozumení

Kvôli čomu je dôležité hľadieť na sviatočné obdobie z rôznych perspektív? Čím to je, že práve obdobie, ktoré je pomenúvané ako „čas pokoja“ a zobrazované idylicky, môže byť niektorými ľuďmi vnímané ako náročné či zaťažujúce?

„V rodinách sa môže vyskytnúť akýkoľvek dôvod na to, aby sa z vianočných sviatkov stalo náročnejšie obdobie než obvykle. Stretávajú sa viacerí členovia rodiny, zväčša aj širšej rodiny, trávia spoločne viac času, čo môže viesť k stretu názorov či ku vzniku konfliktov. Aj preto je dôležité hovoriť o svojich potrebách a očakávaniach s blízkymi,“ upozornila hneď na úvod psychologička z LDI Katarína Kožová.

„Otvorená komunikácia s blízkymi ohľadom vzájomných očakávaní, predstáv a potrieb umožňuje predísť vzniku nedorozumení či konfliktov. Kľúčovým je nielen byť vnímavým voči svojim blízkym, ale i voči sebe samému.“ dodáva.

Vianočné sviatky môžu byť intenzívnejšou záťažou pre ľudí, ktorí si viac uvedomujú svoju osamelosť. Navyše niekedy s nami pri štedrovečernom stole nemôžu sedieť tí, ktorých by sme tam radi mali (nech už je dôvod akýkoľvek). Psychologička Lucia Chamutyová potvrdila, že pocit osamelosti sa dotýka i detí a mladých ľudí.

Obdobie vianočných sviatkov nemusíme prežiť nevyhnutne podľa zaužívaných zvykov, ale môžeme ich prispôsobiť jedinečným potrebám vlastnej rodiny.

Ako sa postaviť “vianočným” výzvam

Linka detskej istoty prináša niekoľko tipov od odborníkov, ako odpovedať na spomínané výzvy:

  • ak potrebujete prestávku či oddych, bez výčitiek si ich doprajte – či už v pohodlí svojej postele s obľúbenou knihou v ruke, alebo na prechádzke na čerstvom vzduchu
  • je v poriadku, ak nenapečiete pre celú bytovku – namiesto toho môžete pozvať susedu na čaj
  • k pocitu naplnenia či spokojnosti môže viesť aj angažovanie sa v dobrovoľníckej práci (či už v rámci nejakej organizácie, prostredníctvom rôznych zbierok, či len tak pomôcť susedovi pri bežnej činnosti)
  • doprajte si rozptýlenie od Vianoc – napríklad si môžete pozrieť film, ktorého dej sa odohráva v lete
  • aj venovanie sa tvorivej činnosti môže priniesť želané rozptýlenie (nech už ide o čokoľvek)
  • naplánujte si nejakú príjemnú činnosť na obdobie po Vianociach, na ktorú sa budete tešiť
  • osožný môže byť tiež „digitálny detox“, teda vzdialenie sa zo sveta obrazoviek a sociálnych sietí, kde druhí prezentujú naaranžované fotky, čo nám môže pomôcť vyhnúť sa porovnávaniu
  • zameranie sa na vďačnosť znižuje mieru prežívaného stresu, zlepšuje náladu a podporuje pozitívne vzťahy
  • povedzte svojim blízkym, čo môžu začať alebo naopak prestať robiť, aby ste sa cítil lepšie. Je v poriadku ukončiť rozhovor, v ktorom sa necítite príjemne. Môžete si to dopredu nacvičiť, prípadne môžete navrhnúť nejakú spoločnú aktivitu v záujme ukončiť nepríjemný rozhovor. Ak je pre vás náročné komunikovať s druhými o tom, ako sa cítite, môžete im o tom napísať list.

NAJMAMA.SK

Celý článok tu: Aj deti a mladiství, ktorí vianočné sviatky trávia s rodinou, sa môžu cítiť osamelo. 

Viac …
1 2 3

Fakty o Linke detskej istoty (LDI)


• 28 rokov skúseností a odborného dištančného poradenstva v prospech detí a mladých ľudí
• Pôsobnosť LDI: 24/7 non-stop, bezplatne, anonymne, pre celú Slovenskú republiku
• Spolu viac ako 3 milióny kontaktov / každoročne viac ako 130 000 kontaktov
• Poskytujeme služby pre deti a mládež ako i pre dospelých kontaktujúcich nás v záujme detí
• Psychosociálne poradenstvo, informácie, prevencia a krízová intervencia
• Dve medzinárodne harmonizované tel. č. sociálneho významu pre SR – prevádzkuje práve LDI
• 116 111 Linka pomoci pre deti a mladých ľudí a 116 000 Linka pre nezvestné deti
• Četové poradenstvo LDI cez 9 webstránok napr. www.ldi.sk, www.pomoc.sk, www.kybersikanovanie.sk atď.
• E-mailové poradenstvo LDI cez: 116111@ldi.sk a potrebujem@pomoc.sk
• LDI má aj Linku dôvery v ukrajinskom a ruskom jazyku na tel. č. 0800 500 500
• LDI prevádzkuje 24/7 non-stop, bezplatne a anonymne špecializovanú poradňu Odpíšeme Ti! www.odpisemeti.sk
• LDI zastrešuje poradňu Linka Pomoc.sk
• LDI prevádzkuje aj tri poradne pre dospelých: Sociálno-právna poradňa, Psychologická poradňa a Poradňa Inklúzie
• Sme súčasťou ostatných zložiek Integrovaného záchranného systému SR
• Tím 70 odborníkov: psychológovia, sociálni pracovníci, špeciálni, sociálni a liečební pedagógovia atď.
• LDI je odborne garantovaná a dodržuje medzinárodné štandardy kvality
• Najviac kontaktov je telefonických a 73% volajúcich je vo veku 12-18 rokov
• Posolstvo LDI je jasne zadefinované: Sme tu pre vás – vždy keď to potrebujete!

28

ROKOV

3 milióny+

TELEFONÁTOV

365

DNÍ V ROKU

24

HODÍN DENNE

Scroll to Top