Deti a mladí sa môžu aj počas sviatkov obrátiť na Linku detskej istoty. Tím odborníkov je k dispozícii na telefónnom čísle linky 116111. Funguje nonstop, je bezplatná a anonymná.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Deti a mladí ľudia môžu cez vianočné sviatky pociťovať osamelosť. V rámci rodinného kruhu sa môžu cítiť niekedy nepochopení. Treba im preto dopriať aj čas s priateľmi. Upozornila na to Lucia Chamutyová, psychologička z Linky detskej istoty (LDI). Tá bude fungovať aj počas sviatkov.

Práve deti a mladí ľudia môžu osamelosť pociťovať vo zvýšenej miere, a to i napriek tráveniu sviatkov so svojimi blízkymi. Spúšťačom môže byť napríklad zvýšený stres rodičov spôsobený spoločenským tlakom mať dokonalé Vianoce či všeobecný zhon spojený so sviatkami,” skonštatovala.

Psychologička z LDI Katarína Kožová zase poukázala na to, že cez sviatky môže dochádzať aj k vzniku hádok. “Stretávajú sa viacerí členovia rodiny, zväčša aj širšej, trávia spoločne viac času, čo môže viesť k stretu názorov či ku vzniku konfliktov. Aj preto je dôležité hovoriť o svojich potrebách a očakávaniach s blízkymi,” povedala.

O svoje prežívanie sa môžu deti a mladiství podeliť anonymne aj na Linke pomoci pre deti a mladých na tel. čísle 116 111, ktorá funguje 24/7 bezplatne aj počas celých sviatkov. Psychologičky a psychológovia LDI sú k dispozícii non-stop, vo dne aj v noci a uvítajú každý telefonát. Denne funguje aj LDI online poradňa na www.ldi.sk.

Nech tieto Vianoce prinášajú nielen darčeky, ale aj podporu a porozumenie pre všetkých, ktorí to budú potrebovať.

TASR TERAZ.SK

Celá TLAČOVÁ SPRÁVA LDI tu: Aj deti a mladiství, ktorí vianočné sviatky trávia s rodinou, sa môžu cítiť osamelo. 

Scroll to Top